Czasami każdemu z nas może przytrafić się przykra przygoda podczas jazdy samochodem w postaci jego unieruchomienia. Jest to sprawa stresująca i kłopotliwa. Musimy zrobić wszystko, aby samochód przetransportować do mechanika.

Jakie samochody mogą być holowane?

Najprostszym i zarazem najtańszym sposobem transportu zepsutego samochodu jest jego holowanie Wrocław posiada wiele firm zajmujących się tego typu usługami. Niestety nie wszystkie samochody można transportować w ten sposób. Przede wszystkim nie mogą tego robić niektóre hybrydowe samochody japońskiej produkcji. Wykluczone, aby nie tylko były holowane, ale również nie mogą same ciągnąć innych samochodów. Również samochody z automatyczną skrzynią biegów oraz napędem na dwie osie mają pewne ograniczenia w tym zakresie. Jedne mogą być holowane tylko do pewnej prędkości, a niektóre nie mogą być holowane wcale. Warto przed jakąkolwiek próbą holowania zapoznać się z instrukcją dotyczącą danego modelu. Samochody z niesprawnymi układami hamulcowymi lub kierowniczymi również nie powinny być holowane.

Jakich linek używać do holowania?

Wszystkie linki mają określone właściwości. Przede wszystkim każda linka ma określony uciąg, dlatego ważne jest, aby była dostosowana do ciężaru holowanego samochodu. Linka powinna mieć od czterech do sześciu metrów długości. Coraz bardziej popularne stają się linki elastyczne ze względu na swoje zdolności do rozciągania się podczas holowania co pozwala na łagodniejsze ruszanie podczas wykonywania tego manewru.
Linki kinetyczne doskonale sprawdzają się podczas wyciągania samochodu z rowu, błota lub zasp śnieżnych. Do holowania samochodów dostawczych i ciężarowych najlepiej używać sztywnego holu.

Jak poprawnie holować samochód? 

Podczas holowania powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim nie holujemy samochodów na autostradach. Jak już wcześniej pisałem prawidłowa linka musi mieć od czterech do sześciu metrów. Samochód holowany musi mieć wystawiony w tylnej szybie trójkąt ostrzegawczy. Podczas jazdy musimy być cały czas skupieni i ostrożni i pamiętać, że jesteśmy połączeni z drugim samochodem.

Kategorie: Ciekawostki