Kiedy urządzamy wnętrze naszego przyszłego mieszkania dbamy o każdy detal. Chcemy, aby wszystkie meble, sprzęty, prezentowały się znakomicie. Często czekają nas godziny spędzone w sklepach i jeszcze więcej czasu online. A pierwszym krokiem do świetnie zaplanowanego wnętrza powinno być rozplanowanie oświetlenia. Zatem jak sprawić, żeby nawet najmniejsze niuanse nowej przestrzeni były doświetlone?

Rozmieszczenie światła

Przede wszystkim obecnie dostosowuje się oświetlenie do funkcji pomieszczenia, potrzeb osób, które będą w nim przebywać. Zastanówmy się więc: jaką funkcję pomieszczenie będzie pełnić? Kiedy odpowiemy sobie na to pytanie oświetlajmy poszczególne fragmenty pokoju zgodnie z akcjami, jakie będziemy w nim podejmować. Trzy główne destynacje oświetlenia to: ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Oczywiście obecni architekci wnętrz zachęcają do urządzania mieszkań pod kątem uniwersalności przestrzeni. Jedno miejsce może być dla nas zarówno kuchnią, salonem, korytarzem jak i pokojem gościnnym. Łatwo będzie nam podkreślić różne funkcje takiego pokoju używając właśnie światła. Nad stołem powinna wisieć lampa, to sprawi, że miejsce będzie  miało dominujący punkt określający jego główne zadanie.

Rozplanowanie oświetlenia salonu

Salon pełni funkcję reprezentacyjną, można w nim odpoczywać, czytać czy pracować. Oświetlając go zwracajmy uwagę na ciepło światła z tytułu relaksacyjnego charakteru pomieszczenia. Wykorzystajmy więc uniwersalne światło ogólne, najlepiej z możliwością regulacji. Punktowe oświetlenie szafek sprawi, że zwrócimy uwagę na dekoracje. Lampy stołowe (wspomniane wcześniej) to bardzo ważny element całej kompozycji. Warto pomyśleć o użyciu technologii LED, która odnosi ostatnio coraz większe sukcesy nie tylko w łazience, ale  i w całym mieszkaniu.

Taśmy LED

Zarówno kuchnia, łazienka, korytarze jak i wyżej wspomniany salon to świetne miejsca na instalację LED. Dzięki możliwości dobrania parametrów oświetlenia (i to nawet z naszego smartphone’a) świetnie sprawdzają się jako zarówno główne jak i punktowe oświetlenie. Świecą w nawet 120 stopniach, można dostosować ciepło jak i kolor oświetlenia. Taśmy LED to spójny sposób na rozświetlenie mieszkania, a przede wszystkim elegancka forma działająca zdecydowanie dłużej niż klasyczne żarówki.

Kategorie: Oświetlenie