Dziś weźmiemy pod lupę temat oświetlenia domu. Opowiada on przecież historię ludzi, którzy w nim mieszkają. To nasza szansa, żeby pokazać jacy jesteśmy, uzewnętrznić nasze poczucie estetyki. Dobre światło sprawnie kieruje nastrojami domowników, zwraca uwagę na ważne dla nas szczegóły i przede wszystkim pełni uniwersalną praktyczną funkcję użytkową. Wybierając projekt kierujmy się naszym trybem życia, lifestylem i potrzebami, a na pewno stworzymy świetną atmosferę.

Złote rady dla każdego pomieszczenia

W designie wnętrz zarówno zawodowcy jak i amatorzy z nutką profesjonalizmu zawsze kierują się zasadą trzech świateł. Są to oświetlenie ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Zapewne zetknęli się Państwo z takim podejściem do oświetlania wcześniej, nic dziwnego. Jest ono najbardziej uniwersalne, bezpieczne i pozostawia przestrzeń do eksperymentów i kreatywności. Czym więc są te światła?

Światło ogólne

Jest to tło dla wszystkich innych źródeł światła. Może być dużą lampą nad stołem, panelami rozświetlającymi korytarz. Ma imitować światło słoneczne, równomiernie oświetlać dany obszar czy pomieszczenie, pozwalając światłu miejscowemu i dekoracyjnemu na kierowanie uwagą.

Światło miejscowe

Najlepiej opisać je inaczej jako funkcyjne. Przykłady to: lampa przy fotelu, ledowy pas nad blatem kuchennym, podświetlone schody. Zasadami, którymi powinniśmy się kierować  są

niezależność od światła ogólnego i funkcjonalność. Jeśli wiemy, że w danym miejscu będziemy wykonywać czynność zastanówmy się, jakie światło pomoże nam w wykonywaniu tej czynności a następnie instalujemy je tam.

Światło dekoracyjne

Pozwala nam ono na największą swobodę, kreatywność i wyobraźnię. Podkreślamy nim walory wnętrza, jego kolor, styl, nastrój. To dzięki niemu pokażemy przedmioty, na których najbardziej nam zależy. Możemy oświetlić meble, rośliny i inne codzienne dekoracje.

Barwa światła

Ważne jest zwracanie uwagi na barwę światła. W skrócie ciepłe światło jest bardziej żółte/złote/pomarańczowe a światło zimne jest białe przechodzące w niebieski.

Do oświetlania pomieszczeń stosujemy się do podanej na początku funkcjonalności: światło ciepłe stosujemy w miejscach relaksu (jadalnia/salon, sypialnia) a zimne do miejsc skupienia i pracy. Doskonały sposób daje nam nowoczesna technologia LED, dzięki instalacji podpiętej do zasilacza LED będziemy w stanie kontrolować kolor, temperaturę a nawet zdalnie włączać/wyłączać światło, dzięki czemu możemy np. zmienić spokojny, stonowany salon w małe domowe biuro.

 

Kategorie: Oświetlenie